Każdy chce mieć inteligentne dziecko. Nie umiem sobie wyobrazić, kogoś, kto by nie chciał! A jeśli okaże się, że jest coś, co możesz zrobić, żeby zwiększać jego inteligencję? I to już prawie od urodzenia? Zastanówmy się razem, czym w ogóle jest inteligencja i po co tworzyć tzw. siatkę wiedzy.
Tutaj dowiesz się także dlaczego uczyć małe dzieci czytać, a tutaj dlaczego warto uczyć małe dzieci matematyki.
Czym jest inteligencja?
Według Wikipedii, inteligencja to „zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów.”
Wydaje nam się, że inteligencja nie ma nic wspólnego z wiedzą. Ale to nie jest do końca prawda. Wiedza jest bazą dla inteligencji. Na podstawie faktów i doświadczenia mózg wypracowuje schematy, które później są wykorzystywane do szybszego podejmowania decyzji.
Dlatego im więcej wiedzy dasz swojemu dziecku, tym solidniejszą będzie mieć bazę do budowy inteligencji.
Jeśli Cię to nadal nie przekonuje, to pomyśl o MacGyverze. A jeśli go nie pamiętasz, to o agencie Q z Bonda (tego, który wyposażał głównego bohatera we wszystkie odjechane gadżety). Czy uważasz, że te postaci są inteligentne? Nie pytam oczywiście o to, czy są realistyczne, albo czy tricki przedstawione w filmach w ogóle trzymają się kupy 😉 Pytam, czy ich pomysłowość w rozwiązywaniu problemów można nazwać inteligencją? A czy myślisz, że była ona możliwa bez wiedzy? Matematycznej, fizycznej, chemicznej itd? Myślę, że nie. Zresztą nie bez powodu po angielsku słowo „wywiad” to „intelligence„ – bo wiedza jest nierozerwalnie połączona z inteligencją.
Co to są bity inteligencji?
Każda pojedyncza informacja, każdy fakt to tzw. bit inteligencji (z ang. bits of intelligence). Np. kiedy pokazujesz dziecku lampę i mówisz: „to jest lampa”, przekazujesz jeden bit inteligencji. Jeśli pokazujesz dziecku konewkę i mówisz „to jest konewka” – przekazujesz pojedynczy bit inteligencji. Jeśli mówisz: „konewka służy do podlewania kwiatów”, to również jest pojedynczy bit inteligencji, ponieważ to pojedynczy fakt. „Konewka służy do podlewania kwiatów i może być metalowa lub plastikowa” – to już dwa bity.
Im więcej faktów, czyli bitów inteligencji przekażesz dziecku, tym będzie inteligentniejsze.
Im młodszemu dziecku będziesz je przekazywać, tym wyższą inteligencję ono osiągnie.
Po pierwsze dlatego, że im mniejsze dziecko, tym szybciej i łatwiej chłonie wiedzę. Po drugie dlatego, że im wcześniej zaczniesz, tym więcej zdążysz je nauczysz, póki to jeszcze będzie dla niego ultrałatwe 🙂
Wiedza encyklopedyczna
Brzmi strasznie, co? Pewnie myślisz, że każę dzieciom wkuwać encyklopedię 🙈
Nic bardziej mylnego! Wiedza encyklopedyczna to nic innego jak suma faktów, czyli bitów inteligencji.
Pokazujesz dziecku psa sąsiada mówiąc: „spójrz, to jest jamnik”? Czemu nie pokazać dziecku WSZYSTKICH ras psów? Będzie zachwycone!
Pokazujesz dziecku na łące: „popatrz, maki”? Dlaczego nie pokażesz mu WSZYSTKICH gatunków polnych kwiatów? Jego czy jej oczy będą płonęły z zachwytu, zobaczysz!
Uczenie dzieci o naturze jest szczególnie wdzięczne i potrzebne, bo niestety w szkole pracuje się z obrazkami, a rzadko kiedy wychodzi się na wycieczkę do lasu, by pooglądać przyrodę z bliska.
Ale nie tylko natura jest ciekawa!
Możesz uczyć dziecko o kosmosie, markach aut, najsłynniejszych obrazach impresjonistycznych, o kompozytorach, o krajach świata, no i oczywiście o narzędziach ogrodniczych 😉
Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i zainteresowania dziecka. Bo fajnie jest podążać za tym, co je interesuje. Możesz się przy tym zdziwić, że Twoje dziecko najchętniej ogląda zdjęcia mikroskopowe pierwotniaków i zastanawiać się co ono w nich widzi. Zanim się obejrzysz, już będzie zafascynowane budową układu krwionośnego u krokodyla 😉
Mózg jest jedynym pojemnikiem, do którego im więcej wkładasz, tym więcej pomieści.
Największa frajda!
Moim zdaniem pokazywanie dziecku bitów inteligencji i uczenie wiedzy encyklopedycznej jest najciekawszą formą nauki, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Przy okazji okaże się, że również dowiesz się mnóstwa rzeczy, których już nie pamiętałaś lub nie pamiętałeś ze szkoły i jeszcze większego mnóstwa rzeczy, o których nigdy nie wiedziałaś/wiedziałeś!
A co jeszcze ważniejsze, Twoje dziecko będzie szczęśliwe, spokojne i zrównoważone. Dzieci chcą się uczyć i kiedy Ty pomożesz swojemu dziecku zaspokoić tę ogromną potrzebę, to zobaczysz jak będzie Ci za to wdzięczne. Szczególnie jeśli jesteś mamą lub tatą takiego szkraba, który nie usiedzi spokojnie 15 sekund. Im bardziej ruchliwe dziecko, tym większa w nim potrzeba nauki, dlatego właśnie tak się wierci! Kiedy mu tę potrzebę zaspokoisz, zobaczysz, jak się uspokoi.
Rozwój mózgu tu i teraz
Przekazując wiedzę encyklopedyczną, dokładnie tak jak w przypadku nauki czytania i matematyki, wpływasz na rozwój mózgu dziecka poprzez:
- stymulację wzroku
- stymulację słuchu
- wytwarzanie nowych połączeń neuronalnych w mózgu
- utrwalanie tych połączeń poprzez wielokrotne ich używanie
Wprowadzając nowe słowa wzbogacasz słownik dziecka, które będzie nie tylko rozumiało więcej, ale też mówiło więcej.
Rozwój inteligencji w przyszłości
Nawet jeśli Twoje dziecko nie zapamięta wszystkiego, co mu pokażesz, to przekazując wiedzę tworzysz fundament, na którym będzie bazowało w przyszłości.
Mózg przechowuje ogromne ilości danych, ale nie do wszystkich mamy dostęp. Ale kiedy słyszymy o czymś, o czym już kiedyś słyszeliśmy, łatwiej się w tej dziedzinie odnajdujemy, bo ten fundament już istnieje w pamięci.
Poza tym, ucząc dziecko poprzez bity inteligencji jesteśmy w stanie tworzyć powiązania między różnymi dziedzinami wiedzy. Np. pokazując zmiany klimatyczne „zahaczamy” o wiedzę z dziedziny geografii, biologii, chemii i techniki (co najmniej). W szkole niestety każdy przedmiot jest odrębny, co ogromnie utrudnia mózgowi uczenie się.
Przekazywanie wiedzy poprzez bity inteligencji zakłada natomiast interdyscyplinarność i tworzenie siatki wiedzy. Dzięki niej Twoje dziecko będzie swobodnie poruszać się w różnych dziedzinach oraz, co bardzo ważne, nabywać zdolność analizy i syntezy, czyli rozbijania problemów na czynniki pierwsze i łączenia faktów.
To jest ogromny dar dla Twojego dziecka, który niesamowicie ułatwi mu start w przyszłość!
Przeczytaj teraz, jak dawać dziecku wiedzę encykopedyczną.